Edda  1985-06-07  Budapest, Budapest Sportcsarnok

 

Számlista:

Minden sarkon
Egek felé kiáltottam
A hűtlen
Enyém is volt
Emlékezni
Így akarom
Gyönyörű lányok
Érzés
Rossz érzés
A keselyű
A barát
A kör
Elhagyom a várost
Barbárok
Ünnep
Azok az éjszakák
Ünnep
Enyém is volt
Kölyköd voltam

Felállás:

Pataky Attila - ének
Fortuna László Tüsi - dob, ének


Vendégzenészek:

Gömöry Zsolt - billentyűsök, szaxofon
Béres Ferenc - billentyűsök
Gellért Tibor - gitár
Mirkovics Gábor - basszusgitár


Közreműködött:

Tátrai Tibor - gitár
Bodonyi Attila - szájharmonika

Hossz.: 111 perc

Info:

Szinte el sem csendesültek az utolsó akkordok 1983. december 17-én Miskolcon, Pataky Attila fejében már új tervek születtek. Nem sokkal a Búcsúkoncert után elhatározta, hogy új társakkal Eddát néven vissza fog térni a zenekara. Ennek jegyében lett a Búcsúkoncertről megjelent lemez címe: Viszlát! - Horcsin Attila írása

Egy évre kiutazott Norvégiába vendéglátózni, ahová a régi tagok közül csak Fortuna László Tüsi kísérte el. A többiek új srácok voltak, akik közül szót érdemel Csillag Endre Csuka a gitáros, akit már akkor Slamó helyére szánt. 1985. elején hazatértek és gőzerővel elindult a szervezés. Ebbe robbant be a Kölyköd voltam című film, amiben a régi tagokkal az 1983. decemberben felvett riportokból a leginkább fröcsögő részeket vágta össze a rendező. Igazi botrányfilm lett. Pataky Attila minden erejével próbálta megakadályozni a film bemutatását, ami nem sikerült. A TV leadta a filmet, sok rajongó ki is ábrándult Pataky Attilából. Ezzel azonban csak megnehezíteni sikerült az újrakezdést.

Valamilyen okból Csuka ekkor mégsem tudott csatlakozni a zenekarhoz.(egy nőügy - a szerk.) Így felmerült az égető kérdés: Slamó után ki fogja mindezt eljátszani gitáron? Szénich Jánossal is próbálkoztak, majd úgy tűnt Gellért Tibor lesz a megoldás. Róla hamar kiderült, hogy jó gitáros, de lusta. Nem nagyon akarta a szólókat igazán megtanulni. A gitáros problémák átmeneti kezelésére két billentyűst foglalkoztatott a zenekar, Gömöry Zsoltot és Béres Ferencet, és néhány koncerten fellépett velük vendégként Tátrai Tibor. A ritmusszekcióba a Tüsi mellé Mirkovics Gábor Zserbó került. Hivatalosan ekkor csak Pataky Attila és Fortuna László jelentette az Edda együttest, a többiek vendégzenészek voltak.

Az elnevezésről: Pataky Attila sokáig úgy gondolta, hogy az új együttes csupán Edda lesz. Művek nélkül. A kezdeti koncerteken a közönség nyomása miatt visszatértek az Edda Művek elnevezéshez.

Ez a koncert a visszatért Edda új lemeze miatt is fontos volt. Az elkészült új dalokból természetesen lemezt akartak készíteni, de nem volt stúdiókapacitás. Így ezt a koncertet rögzítették és az utómunkálatok után pár hónap múlva megjelent az Edda Művek 5. lemeze. De ne rohanjunk ennyire előre az időben. Mindenesetre különlegesen érdekes a megjelent album ismeretében utólag meghallgatni a koncert eredeti, teljes változatát.

A koncert természetesen a lemezről már ismert Felvinczy Attila féle konferálással indul: "Jó estét mindenkinek, sziasztok. Jöjjön aminek jönni kell, az Edda." Majd következik a Minden sarkon. Amikor ezt a felvételt először meghallgattam óriási meglepetés ért. A korábbi koncertekről készült felvételeken Gellért Tibor igencsak megszenvedett a gitárral. Ezúttal a zenekar amennyire csak lehetett, hangról hangra követte az első lemezen hallható változatot, még a szólóban is. A gitárszóló persze nem olyan, mint Slamóval, de elég jól sikerült. Következett az Egek felé és egy vendég érkezett a gitárjával: Tátrai Tibor. Fergetegeset játszik, aki egy kicsit blues-osra vette a figurát. Az első két dallal gyorsan bebizonyították: remek gitáros volt Slamovits István, de nem pótolhatatlan! Egy ilyen indítás után jött egy lassú dal, a Hűtlen, amiben megcsillantja tudását a két billentyűs. A jelenlévőket ez a kezdés meghódította és jöhetett a zenekar számára az izgalmas rész, az új dalok blokkja.

Az Enyém is volt arról szól, hogy gyönyörűek voltak "azok az évek úgy 80 körül", de tekintsünk előre és "veletek újra sikerül". De mielőtt továbbléptek egy dallal emlékeztek Halász Józsefre az Edda alapítójára. Majd az Így akaromból kiderült Pataky Attila nem kér a tanácsokból. Egy fantasztikus Tátrai Tibor féle gitárszóló, majd gitár kiállás teszi még színesebbé a dalt.

Ezután az Edda 5. lemezt ismerők számára egy kis meglepetés. Ezután jött a Gyönyörű lányok. A lemezen furcsa, hogy nincs benne szóló. Pedig a koncerten Tátrai Tibornak volt egy szólója, amit a zenekarral nem próbáltak eléggé össze, így nem sikerült túl jól, ezért a lemezről kivágták.

Majd jött az Érzés és a Rossz állapot a 3. lemezről. Érezhető, hogy próbáltak hűek maradni ahhoz, amit a korábbi csapat a stúdióban játszott, ami szerintem nagyon jól sikerült. Ha nem ismerném a felvétel eredetét, azt hinném, hogy a régi felállást hallom. Bár az ének elég érdekes a Rossz állapotban. Nem Pataky Attila, hanem a visszaemlékezések szerint Tüsi énekelt. Majd jött a második lemez egyik legjobb darabja a Keselyű. Élmény a két billentyűs játéka.

A régi dalok után ismét újabbak jöttek. A Barát és a Kör. Utóbbit pár hónapig egy lassú, a gitárt szinte teljesen nélkülöző light-os változatban játszották. Nem sokkal a BS előtt készült el a keményebb verzió, ami az Edda történetének egyik legmeghatározóbb dala lett.

Ismét jött Tátrai Tibor és még egy ember az egykori Hobo Blues Bandből: a szájharmonikás Bodonyi Attila. Csakis az Elhagyom a várost - az Edda blues jöhetett.

Az Ünnep Pataky Attilának 1984. karácsonyi hangulatát idézte. Közeledett a karácsony és az Edda művek visszatérése. Bár az Ünnepet később megismételték, ugyanis elsőre kisebb hibák voltak és a koncertlemez felvétele miatt ez problémát jelentett. A ráadások előtt még a Miskolc városának ajánlott Óh azok az éjszakák hangzott el.

A közönség természetesen visszatapsolta a zenekart és jött még egyszer az Ünnep és a bemutatás. A koncertet szokásos módon a Kölyköd voltam zárta.

Utólag belegondolva azt hiszem nyugodtan mondhatom, hogy Pataky Attila óriási kockázatot vállalt ezzel a koncerttel. Az ország egyik legnagyobb koncerthelyszínén a Budapest Sportcsarnokban, ráadásul élő lemez felvétellel egybe kötve tért vissza. Kártyás hasonlattal élve 19-re lapot húzott. De kockázat nélkül nincs siker!!! A koncertet végighallgatva érezni lehet az elszántságot és azt, hogy mennyire felkészültek erre a koncertre. Meg lett a hosszú próbák, a ráhangoló koncertek eredménye.

Nem sokkal a koncert után az album megjelent, teljessé téve a visszaérést. Érdekes, hogy ekkorra a zenekar felállása alapvetően megváltozott:

Betegsége miatt távozott a dobos Fortuna László Tüsi, helyére Hirlemann Bertalan került. Egy rövid ideig itt dobolt 1986 nyarán Raus Ferenc, végül Donászy Tibor jelentette 11 évig a dobos poszton a stabilitást. A gitáros Csillag Endre lett, aki egy fantasztikus tehetségű gitáros. Így nem volt szükség az átmenetinek szánt második billentyűsre. (Horcsin Attila - passzio.hu)